Miło by było, gdyby życie składało się przeważnie z przyjemności. Ale że tak nie jest, więc każda samotna po-czterdziestka powinna mieć swoją czeresienkę. Z jej czubka świat wygląda inaczej i można pogodzić się z niektórymi rzeczami. Ponieważ sezon na czereśnie jest krótki, to ciągle szukam ich ekwiwalentu. Niektórzy twierdzą, że to folia bąbelkowa.
sobota, 08 października 2016

...borówki

Z siatami pełnymi ciężkich zakupów zmierzam z targu do domu.

Nagle na przeciwko wyrasta pan M. Nie mam szans na ominięcie, ucieczkę, udaję_że_ nie_widzę...

Właśnie wrócił, ale tylko na jeden dzień, jutro znów jedzie na hektary przyszłej synowej.

Przez kilka minut wysłuchuję relacji o pracach na plantacji borówek. Idzie świetnie.

Próbuję się ucieszyć, normalnie bym to zrobiła, lubię ja ludziom się układa, ale mi nie wychodzi.

....oraz dzieci

Będzie kolejne firmowe dziecko: pani A2 jest w ciąży i zobaczymy ją za półtora roku, o ile firma na końcu drogi będzie jeszcze funkcjonować.

I tym razem się cieszę, choć zapłacę za zwolnienie, bo przyszła mama już je przyniosła-ona cieszy się ciut mniej: czwartego już nie planowała :)

 

 

22:29, zakladka
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 października 2016

Szefowa firmy na końcu drogi przyszła dziś do pracy prawie pewna, że za biurkiem zastanie wyłącznie panią F. , zdeklarowaną fundamentalistkę katolicką, którą od dawna podejrzewa o podprawianie modłów za jej duszę.  Egzorcyzmów może nawet też.

Przykre czekało ją rozczarowanie: stan załogi wynosił 100 %.

Zdanie szefowej w kwestii dostępności i dopuszczalności aborcji znane jest załodze, trudno podejrzewać, aby miała coś przeciw dzisiejszej zbiorowej absencji, wszyscy mają zapas urlopu a nikt nawet nie poprosił o zwolnienie o jedną godzinę przed końcem pracy: a tyle czasu wystarczyło, aby podreptać na centralny plac Miasteczka i zdążyć podemonstrować.

Wkurzona szefowa dłuższą chwilę zwalczała w sobie pokusę zasugerowania załodze takiego właśnie zachowania, jednak przyzwoitość nie pozwalała.

Dwóm zdziwionym klientom powiedziała przez telefon, że niestety, choć zamówienie przyjęte, to towar opuści firmę dopiero jutro. Potem zaś wyjaśniwszy pewnemu miłemu młodemu człowiekowi, że spotkać się z nim może, ale nazajutrz, bo niestety w proponowanych przez niego godzinach ma zamiar moknąć wraz z prawdopodobnie bardzo nieliczną grupką nieznanych jej kobiet gdzieś w centrum, udała się rzecz ową uczynić.

Te dwieście kobiet zebrane na centralnym placu Miasteczka, w którym główna ulica nosi miano  św. Antoniego i nie jest do końca pewne, czy to jeszcze ten Antoni, o którym należałoby pomyśleć, zrobiło na niej wrażenie.Tak wielkie, że aż zabrała głos, plotąc co nieco bez sensu do mikrofonu.

I po raz pierwszy poczuła, że z jej końca drogi być może warto częściej do owego centrum wychodzić, bo a nuż spotka tam kogoś z kim jej po drodze.

A potem zmoknięta postanowiła zajrzeć do bardzo dawno poczętego życia wymagającego jej opieki i poszła sobie na herbatkę do własnej bardzo starszej ciotki, która od ponad pół wieku nie wychodzi z domu, bo nie może i której dziś nikt nie miał zobaczyć. 

Starsza pani siedziała przed telewizorem z pilotem w łapce i skakała z jednego kanału informacyjnego na drugi, w poszukiwaniu informacji o czarnym proteście. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie drobny fakt, że spowita była cała w czerń, czego w naszej rodzinie starannie unikamy, bo nie lubimy.

 

 

.

 

 

22:25, zakladka
Link Komentarze (1) »
środa, 28 września 2016

Od późnej wiosny trwała łapanka na kolejnych pracowników firmy na końcu drogi.
Trzy nowe, przyjęte w zeszłym roku panie: A2, D i F przestały już dawno być "tymi nowymi", już od jakiegoś czasu wiadomo jakich tematów nie należy z każdą z nich poruszać a z jakich można się z nimi śmiać i nawet szefowej udało się zapamiętać imiona wszystkich siedmiorga potomków i ich aktualną pozycję na ścieżkach edukacji.
Zresztą potomstwo, w większości już prawie- oraz pełnoletnie dorabiało sobie w firmie podczas ferii i innych przerw w szkołach, bo powoli zaczynaliśmy mieć problemy z terminową realizacją zamówień.
Rozpuściliśmy wici wśród krewnych i znajomych, że są do wzięcia lekkie, łatwe i przyjemne etaty. Płatne średnio, za to praca jest do wykonania w dowolnych godzinach, można wyskoczyć na dwie i wrócić, można wtorek odpracować w sobotę, grunt, żeby wyrobić godziny w miesiącu. Praca nie obciąża umysłu i nie wymaga specjalnego wysiłku fizycznego: wyobraźcie sobie, że pakujecie zabawki do tych pudełeczek w jajkach niespodziankach: grunt to włożyć wszystkie części i od czasu do czasu spakowane zanieść w odpowiednie miejsce.

Osoba nr 1-wykształcenie średnie w toku, uczennica zaocznego liceum na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej. Doświadczenie zawodowe: zero. Przyszła i przez trzy dni straszyła, że pójdzie bo kolega obiecał, że załatwi jej inną pracę. Przez kolejne trzy dni nieustannie gadała przez telefon ze wszystkimi chyba swoimi znajomymi, o tym koledze i załatwianej pracy. Dziesiątego dnia podziękowałam jej za współpracę, wykonała jedną trzecią  tego co w tym samym czasie zrobiły dwie inne również przyjęte tego samego dnia.

Osoba nr 2-studiująca zaocznie. Odcięta od otoczenia słuchawkami wetkniętymi w uszy. Podczas przerw śniadaniowych zatopiona w widoczkach na ekranie smartfona. Wydanie polecenia czy wytłumaczenie zasad wykonywanej pracy wymagało klepnięcia w ramię. Uzyskanie odpowiedzi na zadane pytanie następowało dopiero gdy stanęło się dokładnie na przeciwko i pytanie powtórzyło. Po trzech dniach załoga zapytała, jak ta pod oknem ma na imię. Po czterech dniach zapytała, czy może nie przyjść w piątek i poniedziałek bo zaplanowała wyjazd do cioci.

Osoba nr 3-maturzystka, czekająca na termin jesiennej rekrutacji na studia. Chęć otrzymania szeroko negocjowanego wynagrodzenia za pracę, bardzo ponoć potrzebnego w razie ewentualnego pozytywnego wyniku owej rekrutacji przegrała z miłością do gumy do żucia i intensywnym kolorem lakieru na paznokciach. Na końcu drogi nie wolno niczego spożywać na hali produkcyjnej i stosować nadmiernej ilości osypujących się do produktu kosmetyków.

Osoba nr 4-studentka studiów dziennych, nie spóźniła się ani pół minuty, przychodziła do pracy we wszystkie soboty i po dwóch tygodniach wypracowywała 100 % normy, co wymagane jest od nowego pracownika dopiero  po dwóch miesiącach. Ach..

Osoba nr 5-kobieta grubo po czterdziestce, bezrobotna od roku, wykształcenie zawodowe. Po trzech miesiącach poprosiła o zwolnienie z pracy, bowiem ubiega się o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy i jeśli będzie pracowała to ZUS nie spojrzy na nią łaskawym okiem. Jakim cudem uzyskała od lekarza medycyny pracy pozwolenie na pracę w firmie na końcu drogi? Oj, po prostu nie przyznała się, że lekko niedosłyszy na jedno ucho. My też tego nie zauważyliśmy, zresztą przy pracy u nas może dokładnie nie słyszeć na oba. Rentę uzyskała. Wróciła z prośbą zatrudnienia na czarno, bo bardzo jej się praca podoba, więc przez te dwa miesiące do corocznego wyjazdu do Norwegii na zbiór truskawek/ jagód chętnie by sobie dorobiła...

Osoba nr 6- bezrobotna od dwóch lat, wykształcenie średnie, prawie pięćdziesięcioletnia matka trojga grubo nastoletnich dzieci. Już na wstępie oświadcza, że w te i te dni jej nie będzie, bo chłopaki wyjeżdżają na kolonie/obozy i ona musi ich oprać, przygotować, odprowadzić. I te trzy dni też jej nie będzie, bo z mężem zaplanowali mały wypad, skoro dzieci w domu nie będzie. Mąż kładzie kafelki na czarno, więc wolne ma kiedy chce i nikt mu problemu nie robi. Odeszła tydzień przed końcem wakacji, bo dzieci do szkoły  trzeba przygotować. Na koniec poprosiła o zaświadczenie o zarobkach dla ośrodka pomocy społecznej konieczne do otrzymania wszelkich zasiłków od mieszkaniowego przez stypendia dla dzieci.

Osoba nr 7-dwudziestotrzyletnia matka dwójki dzieci w wieku bardzo wczesnoprzedszkolnym, pierwsza praca. Po trzech miesiącach oświadcza, że od poniedziałku bierze dwa tygodnie urlopu, bo wyjeżdża z dziećmi i mężem nad morze. Jak to? Nie przysługuje jej prawo do urlopu w takim wymiarze? To bezpłatny weźmie!

Osoba nr 8-samotna matka trójki dzieci. W ciągu ostatnich trzech lat zlecenia i śmieciówki, potężna wada wymowy ogranicza możliwość zatrudnienia,  na końcu drogi bez znaczenia. Po miesiącu  świetnej pracy chce, żeby ją zwolnić. Ubiega się o zasiłek pielęgnacyjny na chorą matkę. Matka mieszka co prawda z bratem i w innym mieście, ale zasiłek może dadzą, wtedy wróciłaby, na czarno oczywiście, bo pracującym zasiłków nie dają. Matka zmarła tydzień po tym, jak pani wróciła do pracy, nie uzyskawszy zasiłku. Zrobiła mi awanturę za premię. Jak ja tak bezczelnie mogłam??? Teraz zabiorą jej coś tam w pomocy społecznej ! Więc idzie na pól miesiąca urlopu bezpłatnego, wtedy wyjdzie jej odpowiednio niższe wynagrodzenie i zasiłki dostanie. Jak to nie może przychodzić do roboty te dwa tygodnie? Przecież mogłabym jej zapłacić ot tak, jej kasa potrzebna.

Osoba nr 9-bezrobotna przez ostanie cztery lata, wykształcenie zasadnicze zawodowe, starannie pilnuje aby nie zarobić więcej niż.. bo straci wszystkie zasiłki z ośrodka pomocy społecznej. Oboje z mężem mają dwie najniższe pensje krajowe i trojkę dzieci. Dni wolne bierze na pilnowanie kolejnych ekip remontujących jej dom. Jakim cudem stać rodzinę z trójką dzieci na dwutygodniowe wczasy nad morzem i gruntowny remont? Małżonek u innego pracodawcy zarabia na czarno tyle, że spoko, nawet na ten najlepszy samochód na naszym firmowym parkingu.

 

Są miesiące, kiedy zarabiam mniej niż moi pracownicy, pracując znacznie więcej niż oni, dokładnie po to, aby oni mieli gdzie pracować. Poziomu stresu i odpowiedzialności pozwolę sobie nie porównywać.

Wciąż nie nauczyłam się oszukiwać na tyle, aby płacić wszystkim na czarno, mieć na chociaż tygodniowe wakacje i podobne drobiazgi.

Prawo do osłony socjalnej mi nie przysługuje.

Za to jak ta ostatnia idiotka tworzę miejsca pracy z normalną umową i wynagrodzeniem. Zupełnie bezwartościowe w opinii ewentualnych pracowników.

 

 

 

 

wtorek, 13 września 2016
Dwanaście lat pracy pod moim dowództwem, znacznie więcej pod dowództwem poprzedników.
Żarty reszty personelu, że gdyby coś, to pan M. gasi światło.
Ostatnie lata to już dodatkowa praca, emeryt nie mógł usiedzieć w domu.
Podobno.
-Co ja będę robił? Oszaleję! - rozpaczał pan M. gdy delikatnie sugerowaliśmy, że chyba już za ciężko i po co wstawać do roboty na siódmą, skoro można nie?
Sugerowaliśmy, bo faktycznie było za ciężko: ten i ów z załogi musiał czasem pomóc, choć nie jego zakres obowiązków, inny denerwował się na  zbyt długi czas oczekiwania na efekt pracy pana M. i coraz częstsze humory: się nie da, jutro, zarobiony jestem.
Zaczynaliśmy się podśmiewywać, że u dyrektora M. sprawa musi się odleżeć i nabrać mocy, zrobi, jak dojdzie do wniosku, że mu się chce. Drobne korekty kursu dokonywane dość uprzejmie przez szefostwo nie skutkowało.
W międzyczasie zawał.
-Panie M. czy to nie czas przestać? Ostrzeżenie takie pan dostał, przecież pan nie musi? Może by pan odpoczął? Z wnukami się pobawił?
Taka drobna sugestia, bo jakże tak zwyczajnie wywalić kogoś po ponad  trzydziestu latach? Kogoś kto twierdzi, że lubi, musi, bo się przyzwyczaił, oszaleje na czwartym piętrze i w ogóle bez pracy żyć nie potrafi?
Bo krzyknąć trzeba, gdy zapomni aparatu słuchowego? Bo akurat zrobi najpierw trzecią rzecz z listy, zamiast pierwszej? Bo po kryjomu wykonuje się telefon do córki, żeby zapytać, czy M. dobrze się czuje i czy nie mogliby go przypadkiem jednak w domu zatrzymać?
Nieee. Nie mogą, bo nie chcą. Co on będzie robił? Musieliby do niego krzyczeć, bo zapomina aparatu i wszystko chce robić po swojemu:hydraulikę w budowanym przez jedną córkę domu, obrabiać grządki na działce drugiej córki a żona, to chyba by oszalała! Niech już on lepiej do pracy chodzi, oni przez trzy dni świąt ledwo mogą z nim wytrzymać.
Więc chodził. Co chwilę ktoś podstępem ściszał radio, wrzeszczące przy tokarce. W pokoju socjalnym znacznie skracano czas przerwy śniadaniowej, gdy pan M. wkraczał z telefonem, by pokazać kolejne zdjęcie któregoś z licznych młodszych wnucząt i poopowiadać jak genialnie adaptują się kolejno w żłobku i przedszkolu. Zachwycałam się sportowymi sukcesami średnich, trzymałam kciuki za maturę najstarszego...
Kiedy jedyny syn pana M. poznał wreszcie kobietę swego życia,  ucieszyliśmy się wraz z nim niezmiernie, wiedząc, jak uwielbia swoje wnuczęta, z których żadne niestety nie nosiło jego nazwiska.
Ze zgrozą pomyślałam o kolejnych poprawinach, na które jako załoga z dużym prawdopodobieństwem moglibyśmy zostać zaproszeni, wzorem wesel poprzedniego potomstwa.

Urlop pan M. spędził pracując z synem na hektarach borówki amerykańskiej, należących do przyszłej synowej.
Wrócił z kolekcją zdjęć na nowoczesnym traktorze, zachwycony domem, gospodarstwem, w którym owoce zbiera odział obywatelek Ukrainy, którymi mógł dyrygować oraz drugim domem dla letników, bo gospodarstwo jest agroturystyczne. W tym wszystkim tylko przyszła teściowa z przyszłą synową, ponoć zachwycone faktem, że w końcu jakieś męskie ręce do pomocy.
Zwietrzyliśmy szansę.
Załoga zaczęła podpytywać, czy aby w tym obszernym gospodarstwie nie znajdzie się dla niego miejsce?
-Ale po co pan wracał, przecież tu się nic nie dzieje, dajemy radę, pewnie pan tam bardziej potrzebny? Nie chce pan wolnego jeszcze?-podpytywałam z nadzieją.
No nie, absolutnie. Może za parę tygodni, bo wtedy trociny pod borówki wysypać trzeba, to by synowi pomógł.
Zaczęliśmy odliczać czas do sypania trocin, na falbanku wylądowała lista z trudem wymyślonych mało obciążających zadań, które od biedy pan M, mógłby wykonać i nie zmęczyć się zanadto. Któryś wnuczek zaczął karierę w szkole podstawowej. Miał rewelacyjny tornister.

-M. mówi, że chciałby więcej kasy.- doniosła mi pani A. Popatrzyłam na nią zdumiona.
-Żartuje pani? Więcej? Za co?
-Też się zastanawiam. Czekam od poniedziałku na stempel.

-M. mówił pani, że chce więcej pieniędzy? -zagadnął pan K.
-Nie. A pana zdaniem należy mu się więcej?
-Żartuje pani?

-M. chodzi i gada, że jak mu pani więcej nie zapłaci, to odejdzie.-powtórzyła mi wieści z socjalnego pani E.
-Mnie nic nie mówił. Ciekawe, kiedy przyjdzie do mnie- westchnęłam zastanawiając się, jak odmówię, skoro już teraz wyceniam efekty jego pracy poniżej wypłacanej kwoty i zbieram się wewnętrzne na odwagę, by przez zimą odesłać go jednak na ostateczną emeryturę.
-Niech gada, przecież mu pani chyba nie da?

Przez dwa tygodnie prawie cała załoga wyraziła swoje zdanie w kwestii wynagrodzenia pana M., choć nikt nie był o to pytany. Sam zainteresowany podwyżką z pytaniem nie przyszedł, za to pracy unikał, wyraźnie sabotując niektóre polecenia. Przyzwyczajona do ludzi specjalnej troski zwykle powtarzam trzy razy, przeczekuję humory i rzadko, niezwykle rzadko, zapewne za  rzadko  ochrzaniam personel, który też raczej rzadko daje mi do tego powód. Z pewnością nigdy w życiu nie podniosłam głosu na pracownika, nie użyłam grubszego słowa.
Postanowiłam zaraz po weekendzie odbyć z panem M. poważną rozmowę.

W piątek o piętnastej pan M. stanął  przed moim biurkiem już bez brudnego roboczego fartucha, którego stan wiecznie pozostawiał wiele do życzenia, przebrany do wyjścia, z torbą na ramieniu. Obok klawiatury stuknęły o blat klucze.
-Co to jest? -spytałam zdezorientowana oderwawszy spojrzenie od dokumentu na ekranie.
-Klucze. Od drzwi i od bramy. Za darmo robił nie będę. -oświadczył i wyszedł.

W poniedziałek około dziewiątej załoga zorientowała się, że radio przy tokarce milczy, zatem być może pana M. nie ma w pracy?
-Owszem, pan. M. przeszedł na emeryturę.
-Żartuje pani?????
-Nie. Powiedział, że więcej nie przyjdzie.

Siedzę i piszę tę notkę, bo na nic więcej nie mam siły.
Pięć worków śmieci, opróżnione i odmalowane dwie szafy narzędziowe, przestawiona frezarka, odgruzowany i przetarty pastą szlifierską falbanek, poukładana stal narzędziowa, ponaprawiane gdniazdka i rozplątany węzeł gordyjski przedłużaczy...
Jeszcze ze trzy razy umyjemy podlogę.

Siedzę na tarasie, obżeram się winogronami i uśmiecham się do siebie wspominając ostanie dwa dni, gdy chwilę po tym, jak załoga uwierzyła w moje słowa rzuciliśmy się solidarnie w kierunku działu mechanicznego w celu zrobienia porządków.
Nie zdążyłam nawet wydać polecenia.

Wyobraźcie sobie: lampka przy tokarce ma zielony klosz!
czwartek, 08 września 2016

Jak informuje rzecznik prasowy Zakładki, będzie ona dostępna dla zwiedzających w Krakowie, w piątek 16 września  w godzinach popołudniowych oraz w niedzielę 18 września w godzinach dopołudniowych tam, gdzie zwykle są dostępni ci, którzy do Krakowa tylko przyjeżdżają, czyli w okolicach dworca i rynku.

Wyjątkowo i szczęśliwie nie jest przewidziany w pakiecie Misiasty. 

Ewentualni chętni do rozkładania czerwonego dywanu na peronie i sypania kwiatków proszeni są o kontakt w komentarzach. 

Ewentualni chętni do picia kawy i plotkowania też. 

Szczegółowy plan imprezy zostanie podany po oszacowaniu zainteresowania, które oby było.

Warunkiem koniecznym realizacji przedsięwzięcia jest przychylna reakcja Wysokiego Nadzorującego Urzędu i pozostałych ważnych instytucji, którym Zakładka w oficjalnym piśmie przedstawiła pewne propozycje, których w zasadzie przedstawiać nie powinna. Odrzucenie może skutkować dla uczestników ewentualnego spotkania koniecznością wniesienia opłaty za kawę, nie tylko własną. 

 

 

 

10:51, zakladka
Link Komentarze (5) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 203
| < Październik 2016 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31